Zdarza się, że tatuaż nie spełnia naszych oczekiwań, że źle się z nim czujemy, że rodzice tego nie aprobują lub adresat przestał być aktualny, zmieniamy zdanie i chcielibyśmy tatuaż usunąć. Zdarza się, że makijaż permanentny został źle wykonany i jedynym ratunkiem jest jego usunięcie.

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest zabieg laserowy.

Do usuwania tatuażu i makijażu permanentnego służy laser typu Q-switch. Tego typu lasery emitują impulsy o bardzo dużej mocy i bardzo krótkim czasie trwania. W zależności od długości fali emitowane światło lasera działa selektywnie na komórki zawierające barwnik. Na skutek jego działania następuje rozerwanie błony komórkowej. Barwnik zawarty w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej i jest wydalany poprzez układ limfatyczny.

Zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć kilkakrotnie, zależy to przede wszystkim od ilości barwnika, ale także od tego czy tatuaż wykonany był w sposób profesjonalny – barwnik wówczas znajduje się na stałej, tej samej głębokości, czy też w sposób amatorski, wówczas drobinki barwnika wprowadzone są na różne głębokości do skóry.

Przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe- kremem ok. godziny przed jego rozpoczęciem.

Po zabiegu często skóra jest często uszkodzona, może wystąpić opuchlizna czasem siniaki, ale goi się bez pozostawiania trwałych zmian. Obszaru poddanego terapii nie wolno opalać.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby wpływające na proces gojenia, stosowanie leków światło uczulających, lub zmniejszających krzepliwość krwi, skłonność do powstawania bliznowców, ciąża.